Prawo – ile kosztują studia?

kancelaria prawnicza Katowice

Czy bezpłatna nauka w Polsce to fakt, czy też może mit? Rozważymy to na przykładzie studiów prawniczych. Owszem, znaczna większość uczelni w Polsce, które mają w swojej ofercie prawo, to uczelnie darmowe. Są to publiczne uczelnie, które nie pobierają żadnych opłat za studia. Tu są jednak pewne wyjątki. Po pierwsze – są tak zwane opłaty wpisowe. To sprawia, że ma się wrażenie, iż studia jednak są płatne. Po drugie, studenci nie mają możliwości otrzymania za darmo podręczników i kodeksów, a przez swoją elitarność są to produkty bardzo drogie. W efekcie wymienione przeze mnie czynniki, w połączeniu z faktem konieczności kserowania ogromnej ilości materiałów sprawiają, że wprawdzie studia prawnicze są bezpłatne, ale usługi dodatkowe kosztują sporo i dla wielu osób jest to duży problem. Na szczęście dla najlepszych uczniów są przewidziane stosowne stypendia naukowe.

Co warto wiedzieć przed pójściem na prawo

Zostanie prawnikiem wiąże się z koniecznością pójścia na studia, dokonania wielu czynności różnego rodzaju, które wpłyną na późniejszy sukces zawodowy. Przed pójściem na prawo warto nie tylko zainteresować się tą tematyką, ale także pilnie i regularnie się uczyć. Bez tego nie ma możliwości zostania dobrym prawnikiem, bo powiedzmy sobie szczerze – możliwość skończenia studiów może się pojawić. Każda z osób, która studiuje prawo przyzna szczerze, że nie jest pozbawiona szeregu możliwości na mało popularnych uczelniach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby skończyć studia prawnicze na mało popularnej i renomowanej uczelni. Owszem – studia będą skończone, ale poziom wiedzy takiego przyszłego prawnika może być niewystarczający żeby zostać naprawdę dobrym i odpowiedzialnym prawnikiem.

Prawo w Polsce – wady

Wśród minusów polskiego prawa specjaliści wskazują przede wszystkim bardzo dużo poprawek do tegoż prawa, które są wprowadzane. Wszystko to skutkuje szeregiem różnego rodzaju negatywnych skutków. Prawo trzeba interpretować, a te interpretacje niestety mogą się różnić. W sytuacji najgorszej wątpliwości ma rozstrzygać sąd. Niestety jest to problem, gdyż linia orzeczenia nie zawsze może być po naszej myśli. My też, czy nasz prawnik, po prostu może się mylić. Wszystko to sprawia, że wiele zagranicznych ekspertów właśnie w tych elementach upatruje prawdziwe minusy polskiego prawa. Trzeba też podkreślić fakt, że tak wiele ustaw, które powstają w Polsce sprawia, iż czasem po prostu nie można tego wszystkiego opanować. Zmiany wprowadzane są tak szybko, że nawet nie ma czasu na reakcję!

Dodane: 25-03-2019 02:24